fbpx
Wiedza bukmacherska

Wszystko o kursach w zakładach bukmacherskich

Kursy bukmacherskie — podstawa, by stać się wygrywającym graczem

Odpowiednie przygotowanie do stawiania zakładów bukmacherskim jest kluczem do tego, by odnosić sukcesy. Poleganie wyłącznie na szczęściu prowadzi niestety do popadania w hazard, permanentną frustrację z powodu niezadowalających rezultatów i ciągłej utraty gotówki. Typowanie zgodnie z zasadami kursów bukmacherskich zwiększa szanse na wygraną, a w dodatku sprawia, że nasze obstawianie oparte jest na konkretnej merytorycznej wiedzy, którą możemy każdego dnia rozwijać. Tego typu gracze nie skupiają się na szczęściu i przypadkowości swoich działań, a na sukcesywnym zdobywaniu odpowiednich umiejętności, strategii i chłodnej kalkulacji.


Dlatego warto dowiedzieć się na czym polegają kursy bukmacherskie, jak je przeliczać na prawdopodobieństwo wygranej i co tak naprawdę wyrażają. Temat kursów bukmacherskich jest dosyć złożony, gdyż przy ich ustalaniu należy brać pod uwagę wiele różnych czynników takich, jak: dotychczasowe sukcesy drużyny, spadki formy, aktualne i wcześniejsze wyniki, miejsce gry, a nawet pogodę, atmosferę panującą w danej drużynie, sytuację polityczną, kontuzje graczy i wiele, wiele innych. Obliczanie prawdopodobieństwa wyniku na podstawie dostępnych informacji jest głównym zajęciem bukmacherów.


Nowa oferta bonusów od legalnych bukmacherów
Zakład bez ryzyka - zwrot 50 zł na konto głowne, freebet 200 PLN na start - Betcris
Bonus bez depozytu 29 PLN – www.sts.pl
Bonusy 3333 zł + Bonus bez depozytu 20 PLN – www.lvbet.pl
Pakiet powitalny do 2500 zł od Noblebet - NobleBet
600 zł ZAKŁAD BEZ RYYZKA + 1000 zł przy drugim depozycie – Betfan
Bonus 2200 PLN na start i 14 dni gry bez podatku! – iforbet.pl
Wpłać 100 zł, graj za 300 - etoto
Nawet 600 zł na start - eWinner
Cashback 50% do 500 zł na start - Fuksiarz
Zwrot za pierwszy zakład do 600 PLN - Fortuna
Odbierz 500 zł cashbacku od PzBuk - PzBuk
Legendarna oferta na start - 1500 zł - Superbet
100% bonusu od depozytu do 500 zł - Totolotek


Także na szczęście nie musimy tego robić sami, ale każdy gracz, który chce obstawiać mądrze, powinien dowiedzieć się: Czym są kursy bukmacherskie? Jak je przeliczać na prawdopodobieństwo wygranej?, Od czego zacząć, by stać się dobrym graczem? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi w poniższym artykule.

Kursy bukmacherskie – czym są i jak je wykorzystywać w obstawianiu meczów?

Najprościej mówiąc, kursy bukmacherskie służą temu, by oszacować prawdopodobieństwo wygranej oraz zajścia konkretnych zdarzeń. Dane te wyraża się za pomocą kursów dziesiętnych, amerykańskich lub ułamkowych. W Polsce najczęściej są wyrażane jako kursy dziesiętne, czyli na przykład: 1.5, 3.25, 2.5.

W praktyce te liczby oznaczają na przykład:

– kurs 1.5 na to, że drużyna piłkarska X zdobędzie 2 gole w meczu
– kurs 2.5 na to, że polityk X wygra wybory
– kurs 3.25 na to, że w meczu padnie mniej niż 2 bramki.

Tego typu kursy określają wystąpienie prawdopodobieństwa konkretnych zdarzeń takich jak: określonej liczby punktów, wygraną lub przegraną w meczu danej drużyny, czy film „X” dostanie Oskara itp.

W drugim przypadku kurs bukmacherski określa to, jaką możemy zgarnąć potencjalną wygraną. Wówczas poszczególne kursy oznaczają na przykład:

– kurs 1.5, gdy postawimy 100 złotych, oznacza, że wygramy 150 złotych,
– kurs 2.5, gdy postawimy 100 złotych, oznacza, że wygramy 250 złotych,
– kurs 3.25, gdy postawimy 100 złotych, oznacza, że wygramy 325 złotych.

Zobacz też  Czy zakłady pojedyncze są opłacalną strategią?

Dokonanie tych obliczeń jest bardzo łatwe i intuicyjne, każdy doświadczony bukmacher potrafi je wykonywać w mgnieniu oka. Wystarczy kwotę, jaką postawimy pomnożyć przez kurs, czyli: 100 zł x 1.5 = 150 złotych.

Oprócz wymienionych powyżej przykładów kursów dziesiętnych (czyli na przykład 2.5), w zależności od kraju i platformy do przyjmowania zakładów mogą one przyjąć jeszcze inne formy. Oto zapisy kursów bukmacherskich używanych w innych krajach dla wartości 1.25 kursu dziesiętnego:

– kurs indonezyjski, -4, 0
– kurs malajski, 0.25
– kurs brytyjski, 1/4
– kurs amerykański, -400
– kurs hongkoński, 0.25

Jak widać, notacje kursów mogą się różnić, dlatego warto być czujnym i zawsze wybierać ten rodzaj zapisu, do którego jesteśmy najbardziej przyzwyczajeni. Pamiętajmy, że rodzaj notacji nie wpływa na wysokość kursu bukmacherskiego, jest to po prostu ten sam kurs, jednak zapisany w nieco inny sposób. W razie potrzeby można skorzystać z różnego rodzaju przeliczników kursów bukmacherskich dostępnych online lub opcji zmiany kursu na stronie, na której obstawiamy.

Większa wygrana równa się większe ryzyko. Co to oznacza?

Im kurs jest bliższy liczbie 1.0, tym większe prawdopodobieństwo wygranej, ale mniejszy zysk.
Im kurs jest większy od jeden, tym mniejsze prawdopodobieństwo wygranej, ale zysk będzie większy.

Jak wykorzystać kursy bukmacherskie w praktyce?

Większość czytelników już potrafi odpowiedzieć sobie na pytanie: jak wykorzystać kursy w obstawianiu meczów?

W zależności od tego, jaką dysponujemy gotówką i jak bardzo chcemy zaryzykować, należy wybierać odpowiedni kurs. Jeśli dopiero się wdrażamy i nie mamy dobrych źródeł informacji oraz wyników przeprowadzania dogłębnych analiz, możemy skorzystać z niskich kursów, gdzie wygrana będzie mniejsza, ale prawdopodobieństwo wygranej wysokie. Niskie kursy, to wszystkie, które zaczynają się od 1.1, 1.2, do około 1.5 – 1.7.

Należy zdecydować o tym, jak wysokie ryzyko chcemy podjąć. Im więcej posiadamy danych po przeprowadzeniu analiz konkretnych zdarzeń, tym więcej możemy zaryzykować i obstawiać wyższe, bardziej ryzykowne kursy. Jeśli natomiast nie mamy zbyt wielu informacji o danej drużynie, być może warto pomyśleć o zakładzie niższego ryzyka.

Kursy bukmacherskie pozwalają w bardzo łatwy sposób oszacować prawdopodobieństwo zaistnienia jakiegoś zdarzenia. Bukmacherzy przeprowadzają zaawansowane obliczenia i udostępniają kursy dla graczy tak, by w wygodny sposób mogli wnosić wiele zakładów, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych wyliczeń.

Praktyczne i szybkie przeliczanie kursów bukmacherskich na prawdopodobieństwo

Przeliczanie kursów na prawdopodobieństwo i prawdopodobieństwa na kursy jest niezbędnym narzędziem, które ułatwia nam obstawianie i daje dużo lepszy ogląd sytuacji w danym zakładzie.

Wzór przeliczania tych wartości jest niezwykle prosty. Wystarczy pomnożyć przez 100 iloczyn cyfry jeden i kursu dziesiętnego, czyli: (1/kurs) x 100 = prawdopodobieństwo.

Na konkretnym przykładzie przedstawia się to następująco:


– mamy kurs dziesiętny 1.2
– po podstawieniu do powyższego wzoru wykonujemy działanie (1/1, 2) x 100, co daje nam wartość 83, 33% prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia.
Gdy do wzoru podstawimy inne kursy, na przykład 1.8, 2.5, 3.5 otrzymamy kolejno wartości 55, 55%, 40 %, 28, 57%.

Każdy gracz, który chce wykonać odwrotne działanie, czyli przeliczyć prawdopodobieństwo na kurs dziesiętny powinien wykonać obliczenia zgodnie ze wzorem: 1 / prawdopodobieństwo.

Zobacz też  Bukmacherzy bez dowodu

Po podstawieniu wartości liczbowych do powyższego wzoru otrzymamy wynik wyrażony w kursach dziesiętnych.

Przykład może wyglądać następująco:

– 1/ 50% prawdopodobieństwa wystąpienia jakiegoś zdarzenia = 1 / (50/100) = 2.00
Pamiętajmy, że wartość wyrażona w procentach to dana liczba podzielona przez 100. Czyli 20%, to 20/100, czyli 0, 2; 30% to 30/100, czyli 0, 3 itd.

Łatwo zaobserwować z powyższych wyliczeń, że im wyższy kurs bukmacherski, tym dane zdarzenie ma mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia, co oznacza również, że wygrana będzie wyższa.
Natomiast im niższy kurs, tym większe prawdopodobieństwa wystąpienia danego zdarzenia i wygranej, za to wygrana będzie niższa.

Dodatkowe opłaty przy stawianiu zakładów bukmacherskich

Należy pamiętać, że bardzo często od wygranej jesteśmy zobligowaniu zapłacić podatek. Warto to dokładnie sprawdzić i być przygotowanym do tego, że od wygranej odejmiemy kilka procent podatku. W Polsce należy zapłacić 10% podatku, gdy jednorazowo wygrana przekracza kwotę 2280 złotych. Dodatkowo przy każdym wniesionym zakładzie na start każdy gracz płaci 12% podatku. Jednak wartości te dosyć często ulegają zmianą i opłaca się sprawdzać zasady dotyczące podatków na bieżąco w danym zakładzie bukmacherskim.

Kolejnymi opłatami, z jakimi należy się liczyć, są marże dla firm oferujących zakłady.

Każda firma bukmacherska pobiera opłaty, tak zwane marże, za możliwość stawiania zakładów. Jak policzyć prowizję, którą otrzymuje firma bukmacherska? Najlepiej zobrazuje to przykład:

– w meczu drużyny X i Y kursy wynoszą 2.2, 3.1, 3.6
– należy skorzystać ze wzoru [(1/2.2) * 100 + (1/3, 6) * 100 + (1/3, 1) * 100] – 100 = 45, 45 + 27, 8 + 32, 26 – 100 = 105, 51 – 100 = 5, 51%

5, 51% to marża, jaką pobierze firma bukmacherska, za wystawienie zakładów 2.2, 3.6 i 3.1 dla danych drużyn. Podany wynik, to wartość przybliżona, gdyż powyższe ilorazy liczb były zaokrąglane do dwóch miejsc po przecinku.

W ten prosty sposób możemy przeliczać marże firm bukmacherskich do poszczególnych zakładów, bez względu na ich ilość. Możemy dodawać kolejne zakłady, a ostateczny wynik pokaże nam przeliczaną wartość.

Marże poszczególnych zakładów bukmacherskich mogą mieć różne wartości. Ich wysokość jest uwarunkowana różnymi czynnikami. Ma tu znaczenie na przykład: popularność danego sportu, rodzaj zakładów, rodzaj dyscypliny sportowej, ranga turnieju, czasu/momentu, w jakim odbyło się spotkanie itp. Zazwyczaj marże wynoszą od kilku do kilkunastu procent, gdzie do około 5% możemy mówić o niskich marżach, a powyżej 10% o bardzo wysokich, a wręcz nieakceptowalnych.

Kupony SOLO i akumulowane (AKO) – czym są i jak obliczać wygraną

SOLO to zakład singlowy, czyli pojedynczy, można też powiedzieć prosty. W praktyce jest to kupon bukmacherski, który zawiera zakład na wyłącznie jeden wynik pojedynczego zdarzenia.

Obliczanie kursu całkowitego i wygranej w kuponie solo jest niezwykle proste, gdyż znajduje się na nim wyłącznie jedno zdarzenie. Wygrana, jest równa iloczynowi kursu zdarzenia, stawki i wartości podatku, jaki należy opłacić w danym kraju.

Można wyodrębnić gotowy wzór:
kurs zdarzenia x 0, 88 x stawka = nasza wygrana

W powyższym wzorze wartość 0, 88 jest przykładowym podatkiem w wysokości 12%, który jest ustalony na terenie Polski w przypadku większości gier.

W praktyce nasz wzór możemy używać w następujący sposób:
– kupujemy kupon SOLO za 100 złotych z kursem 2.5
– nasza wygrana wynosi = 2.5 x 0, 88 x 100 = 220 złotych.

Zobacz też  Zarządzanie kapitałem

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z zakładami AKO.

AKO to zakład akumulowany, który na kuponie bukmacherskim zawiera zestaw zakładów prostych, z których każdy może mieć inny kurs. Wygrana w takich zakładach jest naliczona wyłącznie wówczas, gdy zostanie prawidłowo wytypowany wynik wszystkich zdarzeń umieszczonych na danym kuponie. Wygrana z tego rodzaju zakładów jest bardzo duża, gdyż stanowi iloczyn kursów zakładów prostych znajdujących się na kuponie i stawki postawionej przez gracza.

Najlepiej w wyliczeniach posłużyć się następującym wzorem: Kurs 1 x kurs 2 x kurs 2… x kurs Y = kurs całkowity.

Natomiast wygrana jest równa iloczynowi kursu całkowitego, stawki oraz podatkowi, który zostanie odliczony zgodnie ze stawką obowiązującą w danym kraju.

Czyli najpierw obliczmy kurs, a dopiero potem wygraną. Pamiętajmy, że na kuponach AKO dla wybranych spotkań kursów musi być minimum 2, a maksymalnie tyle, ile na dane spotkanie ustali bukmacher.

W praktyce wygląda to nastepująco:

– kupujemy kupon za 100 złotych
– kursy, które się na nim znajdują to 2.5, 1.5, 3.5
– kurs całkowity wynosi 2, 5 x 1, 5 x 3, 5 = 13, 125
– nasza wygrana wynosi 13, 125 x 100 x 0, 88 (podatek) = 1155 złotych.

Warto do obstawiania zakładów podchodzić z rozwagą i przygotować się merytorycznie, szczególnie że powyższe wyliczenia nie są skomplikowane, a nauczenie się ich zajmie zaledwie kilka minut.

Istnieje wiele danych dotyczących tego, które zakłady jest lepiej wybierać AKO, czy SOLO. Niestety są one wzajemnie sprzeczne. Jedni piszą, że lepiej stawiać tylko AKO inni, że wyłącznie SOLO, a jeszcze inni, że najbardziej opłacają się zakłady mieszane AKO i SOLO. Najlepiej, by każdy gracz ułożył własną strategię, która uwzględniając jego umiejętności, wiedzę i predyspozycje zapewni mu długofalowe zwycięstwa.

Jedno jest pewne: warto zapoznać się z podstawowymi wyliczeniami zaprezentowanymi w powyższych wzorach, mieć wiedzę o tym, jak prawidłowo obliczać wygraną zarówno w kuponach AKO, jak i SOLO.

Podsumowanie

Każdy, kto chce odnosić sukcesy w obstawianiu zakładów bukmacherskich, mieć z nich regularne wpływy, a nawet się wzbogacić, powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą kursów bukmacherskich. Dodatkowo zyski mogą zostać spotęgowane, jeśli gracz wykazuje zainteresowanie tematyką zdarzeń, które obstawia, gdyż to pozwala mu przewidzieć wiele ruchów i mądrze wybierać zakłady.

Kursy bukmacherskie ustalane są przy użyciu komputerów. Specjalne algorytmy wyliczają je dzięki najnowszym danym, które wprowadzają do systemu ludzie – specjaliści w danych dziedzinach sportu.

Warto sprawdzać aktualne rankingi najlepszych kursów oraz najnowsze promocje, które niekiedy mogą bardzo zwiększyć nasze wygrane i zminimalizować wkład własny.

Odpowiedzialna gra, może stanowić stałe źródło dochodu i być naszym zawodem, jeśli nie kierujemy się w obstawianiu emocjami, a jedynie chłodną kalkulacją, która wynika z dostępnych danych i wiedzy dotyczącej zakładów bukmacherskich. Pamiętajmy również o ustawie hazardowej, która w Polsce bardzo mocno ogranicza dostępność legalnych gier. Należy zawsze sprawdzać na specjalnych rządowych stornach, które platformy do wnoszenia zakładów są legalne, a które nie. Niestety korzystanie z nielegalnych, zagranicznych zakładów bukmacherskich, może stanowić naruszenie polskich przepisów i być karane. Dlatego grajmy odpowiedzialnie, upewnijmy się, z których platform do gier hazardowych możemy korzystać i cieszmy się wygraną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Our partners : https://bookiefreebetting.com/