fbpx
Poker

Shortstack – wskazówki do gry w turnieju

Strategia Shortstack – wskazówki do gry małym stackiem w turnieju

Niewielu graczy lubi grę shortstackiem. Tak naprawdę,w turnieju liczy się abyśmy mieli
zawsze możliwość wzięcia udziału w rozdaniu – czy z niej będziemy korzystać czy nie to inna sprawa.
Gdy gramy shortstackiem często takiej możliwości nie mamy. Musimy często naciskać nie mając dobrych kart. Cel jest ten sam jak przy grze z dużą liczbą żetonów – przetrwanie.


Nowa oferta bonusów od legalnych bukmacherów
Zakład bez ryzyka - zwrot 50 zł na konto głowne, freebet 200 PLN na start - Betcris
Bonus bez depozytu 29 PLN – www.sts.pl
Bonusy 3333 zł + Bonus bez depozytu 20 PLN – www.lvbet.pl
Pakiet powitalny do 2500 zł od Noblebet - NobleBet
600 zł ZAKŁAD BEZ RYYZKA + 1000 zł przy drugim depozycie – Betfan
Bonus 2200 PLN na start i 14 dni gry bez podatku! – iforbet.pl
Wpłać 100 zł, graj za 300 - etoto
Nawet 600 zł na start - eWinner
Cashback 50% do 500 zł na start - Fuksiarz
Zwrot za pierwszy zakład do 600 PLN - Fortuna
Odbierz 500 zł cashbacku od PzBuk - PzBuk
Legendarna oferta na start - 1500 zł - Superbet
100% bonusu od depozytu do 500 zł - Totolotek


Push czy fold: punkt w którym nie ma odwrotu

Przychodzi taki czas, kiedy w turnieju no limit holdem nie mamy wystarczającej ilości żetonów by podbić standardowo – równocześnie nie będąc zaangażowanym w puli (pot-comitted). Na przykład: powiedzmy, że blindy wynoszą odpowiednio 100/200 a my mamy 1200. Standardowe podbicie to około od 3 do 4 dużych w ciemno – w tej sytuacji 600-800. Podbijając o 600-800 stajemy się pot-comitted i bez różnicy na flop mamy na tyle dobre pot-odds żeby wejść za swoje pozostałe żetony.

Taka sytuacja nazywa się “the point of no return”. Jedynymi dwiema opcjami są : push lub fold. Należy się zdecydować czy naciskamy i wkładamy do puli resztę żetonów czy pasujemy. Jeżeli zdecydujemy się na kontynuowanie gry przez zagranie all-in to przeciwnik również za sprawą pot-odds najprawdopodobniej nas sprawdzi
(musi włożyć do puli dodatkowe 600 żetonów aby zobaczyć pulę za minimum 2400).
Takich sytuacji należy unikać. Mając na ręku dwie wysokie karty jak np: AK,AQ,AJ należy wchodzić za wszystko przed flopem gdy gramy shortstackiem. Jest duże prawdopodobieństwo że przed flopem mamy najlepsze karty. Należy zmusić przeciwnika do podjęcia decyzji gdy mamy przewagę przed flopem. Nasza sytuacja może ulec łatwo pogorszeniu na flopie i trzeba o tym pamiętać. Mając parę asów czy króli można się zdecydować na zagranie 50/50 czyli podbicie a następnie all-in na flopie.

Zobacz też  Strategia i taktyka w pokerze

Kiedy wiemy czy jesteśmy w punkcie bez odwrotu ?

Nie ma żadnej magicznej formuły, czy ściśle określonej reguły która mówi o tym kiedy jesteśmy w takim punkcie. Jeśli podbicie przed flopem stanowi wysoki procent naszego stacka, to prawdopodobnie właśnie w tym punkcie się znajdujemy. Ogólnie przyjmuje się że jest to od 8 do 10 dużych w ciemno.

Wskazówki dotyczące strategii shortstack

Należy pamiętać o kilku regułach. Pomogą nam one gdy znajdziemy się w ciężkiej sytuacji w turnieju.

1. Selekcja kart

Limpowanie z małymi parami czy suited-connectors uważa się za spekulacyjne call’e. Jeżeli takie sprawdzenie kosztuje nas ponad 10% stacka – zakładamy że mamy 9 Big blind, to nie opłaca się nam szukać okazji do trafienia set’a, dwóch par, draw’u do straighta czy koloru. Większość czasu nie trafimy nic, a nawet jeśli coś trafimy to przeciwnicy mogą spasować. Pondato, gdy limpujemy to ryzyko podbicia przez kolejnych graczy jest dość duże. A czy wtedy sprawdzimy za kolejne 3-4 BB czy spasujemy ?

2. Nie podbijaj z ręką z którą nie jesteś gotów dojść do showdown’u

Ze względu na nasz mały stack nie mamy luksusu podbicia, a następnie spasowania gdy flop nas nie trafi w żaden sposób.
Będziemy mieli na tyle dobre pot-odds ( najczęściej 4-1 ), że nie opłaci nam się pas. Nie należy podbijać z jakimikolwiek słabymi kartami. Jeżeli podbijamy przed flopem to równocześnie decydujemy się na włożenie do puli reszty żetonów.

3. Nie strzelaj ślepakami

Jeżeli jesteś na pozycji dealera lub Cut-off ( jedna pozycja przed dealerem ) i próbujesz
“ukraść” blindy przez raise All-in musisz pamiętać że jesteś nadal shortstackiem.
Oznacza to że większość graczy ma świadomość, iż nasze decyzje są dyktowane pośrednio przez wysokość blindów – karty z którymi decydujemy się na grę all-in to niekoniecznie asy czy króle.

Zobacz też  Wstęp do pokera

Jeśli przy stacku wynoszącym 7BB zdecydujemy się na zagranie all-in z pozycji np. dealer’a to  mamy bardzo duża szansę że sprawdzi nas mała lub duża w ciemno. Nasz stack który wynosi 5BB nikogo nie przestraszy. Nie ma różnicy czy mamy 2BB,3BB czy 5BB. Dla osób z pierwszej i drugiej pozycji każdy as może być dobry żeby nas sprawdzić, czasami nawet król, jakakolwiek para, czy czasami nawet 98 w kolorze.
Musimy wziąć pod uwagę, że decydując się na zagranie ai najprawdopodobniej dojdzie do showdown’u – nie pozwólmy aby przed flopem mieliśmy gorsze karty niż przeciwnik.
Im większy nasz stack, nawet jako shortstacka, tym mniejsza szansa na sprawdzenie naszego zakładu przez innego gracza. Jeśli przez kilka rund nie wchodziliśmy do rozdania, nasz table image może sprawiać wrażenie że gramy tight.

Mając 8BB można nawet zaryzykować z gorszą ręką wejście ai na dealerz’e. Jeśli przeciwnicy nie dorównają do naszego
podbicia to możemy cieszyć się podniesieniem stack’a o minimum 18,75% ( mając 8BB zabieramy 1,5BB ) – może nawet więcej,
jeżeli przed nami byli limperzy.

4. Upewnij się czy jesteś pierwszy w puli, chyba że masz dobrą kartę.

Gdy chcemy pushować ai mamy dwa warianty z których przynajmniej jeden musi zostać spełniony :
1) mamy bardzo dobrą kartę
2) jak do tej pory nikt nie wszedł do puli i jesteśmy na late position

Jeżeli przed nami było dwóch limperów, a my ze słabą ręką próbujemy podebrać blidny możemy być prawie pewni, że jeden bądź drugi limper nas sprawdzi. Nie staramy się kraść blindów jeżeli przed nami są limperzy – chyba że nasze karty pozwolą nam bezstresowo dojść do showdown’u.
Pomimo faktu bycia shortstackiem znaczenie może mieć nasz wspomniany table image. Jeśli mamy 10BB a przez ostatnie rundy nie byliśmy aktywni, to szansa na to że przeciwnicy razem z limperami sprawdzą nas maleje.

Zobacz też  Bonus bez depozytu 20 PLN na MŚ w Noblebet

Sytuacja której nie szukamy

Wielu graczy widząc przed sobą podbicie i przebicie myśli że to jest ich szansa. Nie tylko się podwoją, ale może potroją albo zwiększą swój stack nawet o 500%. Jednak widząc taką sytuację musimy mieć bardzo dobre karty by mieć dużą szansę na wygraną. Q10 czy KJ nie będzie tutaj miało przewagi.
Można oczywiście zagrać w tak zwaną ruletkę i z jakimikolwiek kartami wejść w takie rozdanie bo nagroda może być ogromna, ale taka decyzja najprawdopodobniej pozbawi nas dalszych marzeń o turnieju.

Na koniec

Granie shortstackiem w końcowej fazie turnieju kiedy blindy są bardzo wysokie przysporzy nam wielu emocji. Serce nam będzie biło niewiarygodnie szybko gdy próbując przetrwać będziemy musieli wejść ai na pozycji dealera mając
karty, które każdy gracz by już dawno zrzucił. Jest to jednak nieodłączny element gry shortstackiem. Poznanie stylu graczy też nam może pomóc – rozpoznanie kto chętniej z nami zagra, kto mniej jest ważne.
Wraz z wyżej wymienionymi wskazówkami oraz przy niewielkim szczęsćiu można będzie liczyć na powrót do większego stacka.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Our partners : https://bookiefreebetting.com/