fbpx
Poker

Zasady Pokera

Poker – gra karciana, rozgrywana talią składającą się z 52 kart, której celem jest wygranie pieniędzy od pozostałych uczestników, dzięki skompletowaniu najlepszego układu lub za pomocą tzw. blefu. Ilość graczy przy jednym stole ograniczona jest jedynie ilością kart w talii (jednak nie mniej niż dwóch); w praktyce nie gra się więcej niż w dziesięć osób.

Ogólne zasady gry w pokera


Nowa oferta bonusów od legalnych bukmacherów
Zakład bez ryzyka - zwrot 50 zł na konto głowne, freebet 200 PLN na start - Betcris
Bonus bez depozytu 29 PLN – www.sts.pl
Bonusy 3333 zł + Bonus bez depozytu 20 PLN – www.lvbet.pl
Pakiet powitalny do 2500 zł od Noblebet - NobleBet
600 zł ZAKŁAD BEZ RYYZKA + 1000 zł przy drugim depozycie – Betfan
Bonus 2200 PLN na start i 14 dni gry bez podatku! – iforbet.pl
Wpłać 100 zł, graj za 300 - etoto
Nawet 600 zł na start - eWinner
Cashback 50% do 500 zł na start - Fuksiarz
Zwrot za pierwszy zakład do 600 PLN - Fortuna
Odbierz 500 zł cashbacku od PzBuk - PzBuk
Legendarna oferta na start - 1500 zł - Superbet
100% bonusu od depozytu do 500 zł - Totolotek


W niektórych odmianach pokera, aby otrzymać karty należy uiścić stawkę wejściową (ante). W innych, jak w Texas-Holdem, obowiązek stawiania w ciemno ma dwóch kolejnych graczy po rozdającym ( dealer).

Uczestnicy gry otrzymują karty (w różnej ilości, w zależności od rodzaju gry) i ich zadaniem jest skompletowanie jak najsilniejszego układu. Po każdym rozdaniu kart, gracze licytują wedle wartości swoich kart, mogą także blefować.

Gracze mają do dyspozycji pięć różnych zagrań:

pas (ang. fold) – rezygnacja z dalszej gry; gracz traci wszystkie swoje żetony, które postawił do tego momentu

Zobacz też  Wstęp do pokera

czekanie (ang. check) – jeśli żaden z poprzednich uczestników gry nie podbił stawki, gracze mogą czekać, czyli nie wnosić nic do puli

sprawdzenie (ang. call) – jest to wyrównanie do kwoty postawionej przez innych graczy, co oznacza dalszy udział w grze

postawienie (ang. bet) – jest to pierwsze postawienie zakładu w określonej rundzie

podbicie (ang. raise) – jest to przebicie zakładu postawionego przez poprzedniego gracza (ponowne podbicie w danej rundzie to re-raise) Istnieją różne rodzaje gry, w których ustalone są wysokości zakładów i podbić:

fixed limit – wartość zakładu jest stała – ustalona przed grą

pot limit – podbicie stawki może mieć maksymalną wartość równą temu, co przed podbiciem znajdowało się w puli

no limit – zagrania nie są ograniczone żadnymi limitami

Zwycięzcą gry jest osoba, która ma najwyższy układ kart, gdy na końcu dochodzi do ich wyłożenia lub gracz, który pozostał jako jedyny w danej partii.

Najpopuarniejsze odmiany pokera to:

  • Texas-Holdem
  • Omaha Poker
  • Omaha High-Low
  • Poker siedmiokartowy otwarty
  • Poker pięciokartowy dobierany

Texas Holdem

Texas Hold’em jest najpopularniejszą obecnie odmianą pokera na świecie. W rozgrywce może uczestniczyć od 2 do 10 graczy, używa się pełnej talii 52 kart.

Zasady gry

Jeden z graczy jest rozdającym (dealer), dwóch graczy siedzących po jego lewej stronie wkłada do puli wymuszone stawki w ciemno – tzw. ślepe. Pierwszy gracz na lewo od rozdającego wkłada małą ślepą (small blind), a drugi dużą ślepą (big blind). Najczęściej duża stawka jest dwa razy większa od małej, choć niekiedy są one równe. Następnie każdemu z graczy rozdaje się po dwie zakryte karty (ang. pocket cards lub hole cards), począwszy od pierwszego gracza na lewo od rozdającego zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Karty te mogą widzieć tylko ich “właściciele”. Następuje po tym pierwsza runda licytacji zaczynając od pierwszego gracza po lewej stronie od dużej ślepej. Gracze mają trzy możliwości, mogą:

  • spasować karty
  • sprawdzić do gry włożyć do puli równowartość dużej ślepej, jeżeli nikt wcześniej nie podbił
  • podbić
Zobacz też  Bonus bez depozytu 20 PLN na MŚ w Noblebet

Dodatkowo gracz na dużej ślepej może czekać, jeżeli nikt przed nim nie podbił, ponieważ włożył on już do puli równowartość najwyższego zakładu.

Po tej rundzie licytacji, kiedy wszyscy włożyli taką samą ilość pieniędzy do puli  (lub spasowali) na stół wykładany jest flop. Są to trzy karty wspólne (ang. community cards), których może użyć każdy z graczy. Następuje druga runda licytacji począwszy od pierwszego gracza na lewo od rozdającego. Jak poprzednio każdy gracz może czekać (jeżeli nikt wcześniej nie podbił, podbić/przebić lub sprawdzić (jeżeli ktoś podbił przed nim). Kiedy wszyscy aktywni gracze włożą taką samą ilość pieniędzy do puli na stół wykładana jest czwarta karta – turn. Analogicznie rozpoczyna się kolejna runda licytacji, po której ostatnia, piąta karta (river) wykładana jest na stół. Rozpoczyna się ostatnia już runda licytacji, po której następuje wyłożenie kart. Gracze mogą użyć dowolnych 5 kart z 7 dostępnych (5 kart wspólnych i 2 karty własne), aby ułożyć najlepszy układ. Pokazywanie kart rozpoczyna się od pierwszego gracza na lewo od rozdającego, jeżeli nikt nie podbił w ostatniej rundzie licytacji lub od podbijającego jeżeli został sprawdzony. Karty pokazuje się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Najlepszy pięciokartowy układ wygrywa i zabiera pulę. Jeżeli został pokazany wygrywający układ to następne osoby nie mają obowiązku pokazywania swoich kart.
Kolejność licytacji i struktura ślepych zakładów zmienia się, gdy w grze pozostaje dwóch graczy (ang. heads up). Mała w ciemno przypada wtedy rozdającemu (dealerowi), natomiast duża w ciemno drugiemu graczowi. Ostatnia karta rozdawana jest dealerowi, jednak to on rozpoczyna licytację przed flopem. Po flopie dealer zagrywa jako ostatni już do końca rozdania.

Rodzaje gry

Rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje Hold’ema w zależności od limitów i struktury podbić w grze:

Limit (lub Fixed Limit)
 – gracze mogą podbijać o z góry ustaloną stawkę i są ograniczeni ilością podbić w jednej rundzie licytacji.

Zobacz też  Układy kart w pokerze Texas Holdem

Pot Limit – gracze mogą podbijać maksymalnie o tyle ile aktualnie znajduje się w puli, nie ma ograniczenia co do ilości podbić podczas jednej rundy licytacji.

No Limit – gracze mogą podbijać o wszystkie swoje pieniądze, nie ma tu górnego limitu podbicia, ani ograniczenia co do ilości podbić podczas jednej rundy licytacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Our partners : https://bookiefreebetting.com/