Poradnik

Kupony bukmacherskie

Czym są kupony bukmacherskie 

       Kupony bukmacherskie, mówiąc w największym skrócie są dokumentami przyjęcia zakładów przez bukmachera. Grając u bukmacherów naziemnych, dostajemy fizyczny wydruk na papierze natomiast obstawiając u bukmacherów internetowych nasze kupony bukmacherskie przybierają postać cyfrową. U każdego „buka” kupon wygląd trochę inaczej wizualnie.  Jednak co do zasady muszą znajdować się na nim te same informacje, które są kluczowe dla naszego zakładu. Więc co znajduje się na kuponie?


Ważne


Kupon bukmacherski jest dowodem zawarcia transakcji. Należy zachować go w takiej formie, w jakiej dostaniemy go do ręki w punkcie zakładów. W przeciwnym razie nie będziemy mieli możliwości ubiegać się o wypłacenie należnej nam wygranej. W przypadku obstawiania on-line, kupony są przechowywane w systemie bukmachera i rozliczane są automatycznie. Jeżeli zajdzie jakaś niejasność to podstawą reklamacji są dane z historii zakładów dostępnej w panelu gracza, która jest cyfrowym odpowiednikiem „papierowego” kuponu.


Co znajduje się na kuponach bukmacherskich?


Kupon bukmacherski

                Dla przykładu posłużymy się powyższym kuponem. Tak jak pisaliśmy wcześniej, każdy bukmacher oferuje inną szatę graficzną jednak istotne elementy są niezmienne.


                W pierwszej rubryce znajduje się numer zdarzenia (Nr). Jest to oznaczenie pod jakim dane zdarzenie występuje w bazie danych bukmachera. U bukmacherów internetowych wystarczy kliknąć w interesujący nas zakład aby go obstawić i wszystko odbędzie się intuicyjnie. Natomiast w przypadku bukmachera naziemnego będziemy musieli wprowadzić na kupon, numer zdarzenia ręcznie. Numer weźmiemy z oferty bukmachera zaprezentowanej na tablicy lub w formie gazetki. Będzie on znajdował się przed danym zdarzeniem.


Druga rubryka to nazwa zdarzenia. Jest to chyba oczywiste.


W kolejnej rubryce wybieramy nasz typ (typ), czyli to w jaki sposób chcemy zagrać. Opcji mamy kilka. Przyjmuje się, że jeśli chcemy zagrać na zwycięstwo gospodarzy to naszym typem będzie „1”. Jeśli na gości to w tej rubryce wpisujemy „2”, jeśli zaś chcemy obstawić remis to wpisujemy „0” jak na powyższym kuponie (u innych bukmacherów może wystąpić oznaczenie „X”). Może zdarzyć się tak, że bukmacher oferuje zagranie „z podpórką” co oznacza że gramy np. na zwycięstwo gospodarzy lub remis (oczywiście z mniejszym kursem). Wtedy na kuponie będzie widniało oznaczenie „10” lub „1X”.


Jeśli gramy u bukmacherów naziemnych wypełniamy kupon (wpisujemy numer zdarzenia z oferty oraz nasz typ) w kolekturze, a następnie idziemy do kasy gdzie kasjer przyjmuje zakład i daje nam właściwy kupon, który jest dowodem zawarcia zakładu. Możemy również wypełnić kupon przez stronę internetową bukmachera, a następnie udać się do kolektury z samym numerem wygenerowanym przez system (zamiast wypełniać druczki na miejscu).


                U bukmacherów internetowych na ogół wystarczy kliknąć w nazwę danej drużyny z prezentowanej oferty, a typ sam dodaje się do kuponu.


Jak obliczana jest wygrana na kuponie?

                Na jednym kuponie możemy umieścić jedno spotkanie (wtedy stawkę zakładu pomnożymy przez oferowany kurs). Są to najbardziej pewne kupony bukmacherskie, lub grać zakłady akumulowane (tak jak na powyższym kuponie). W takim układzie stawkę zakładu mnożymy przez iloraz wszystkich kursów na kuponie. S. Czyli w tym przypadku łączny kurs wszystkich zdarzeń (2.35*2.10*3.15) wynosi 15.55, a więc nasza wygrana powinna wynosić 10 zł * 15.55 = 155.5 zł. Więc dlaczego w rubryce „Maks. Wygrana” widnieje kwota 136.84 zł? Z tego powodu, że wygraną brutto jest automatycznie pomniejszamy o obowiązujący nas podatek od zawarcia zakładu. Aktualnie wynosi on 12% i o tyle pomniejszana jest nasza stawka zakładu. Warto wspomnieć, że bukmacherzy oferujący swoje usługi, jedynie przez Internet i nie posiadający w Polsce siedzib stacjonarnych nie potrącają podatku i wypłacają pełna kwotę (bukmacherzy oferujący zakłady on-line lecz działające na polskiej licencji owy podatek potrącają).


Rodzaje kuponów

                Poniżej znajduje się przykładowy kupon bukmacherski.


Kupon bukmacherski

                Poza zakładami  pojedynczymi i akumulowanymi są też zakłady kombinowane. Niektórzy uważają, że są to najlepsze kupony bukmacherskie.  Występują one również pod nazwą zakładów systemowych. Na powyższym kuponie widzimy zakład „2z3”. To znaczy, że grając jeden kupon obstawiamy kilka kombinacji (w tym wypadku 3). W praktyce oznacza to, że mamy miejsce na jeden dopuszczalny błąd,  a mimo to uzyskamy wygraną. Jak to się dzieje?


System 2 z 3 oznacza, że system tworzy kombinację każdego zdarzenia z każdym z wyłączeniem jednego. Czyli grając 3 typy w systemie 2 z 3, de facto obstawiamy 3 kupony które wyglądają tak:


1 2

1 3

2 3


Jak widzisz, w takim układzie jeśli jedno ze zdarzeń „nam nie wejdzie”, i tak jeden blok będzie wygrany. W systemie 2 z 3, bloków jest 3 więc  przy ustawieniu stawki 10 zł na blok, łącznie gramy za 30 zł, na kupon.  Możemy, oczywiście ustalić dowolną stawkę jednak zawsze ustalamy stawkę za jeden blok, a nie każdy z osobna. Łączna stawka mnożona jest przez ilość bloków, w zależności od systemu jakim zagramy.  Dla przykładu jeśli zagramy 3 z 4 to bloków będą 4, a więc stawka to czterokrotność stawki jaką ustalimy za jeden blok. Jeśli zaś zagramy 2 z 4 to kombinacji będzie aż 6. 2 z 4 oznacza, że nawet jeśli 2 spotkania rozstrzygną się na naszą nie korzyść to i tak, dzięki kombinacjom, jeden z bloków będzie wygrany.


Jaki rodzaj kuponów wybrać najlepiej ?

                Jakie kupony bukmacherskie są najlepsze? To zależy od strategii gry jaką przyjmiemy więc nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jest to temat na inny artykuł. Można jednak założyć, że pewne kupony bukmacherskie charakteryzują się nie wielką ilością zdarzeń a granie „systemem”, zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo powodzenia. Pewny kupon to taki, na którym znajdują się dobrze przemyślane typy lub typy pochodzące od sprawdzonych typerów.


Należy pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak pewny kupon. Każde zdarzenie zawiera w sobie pewne ryzyko niepowodzenia. Na najlepszych kuponach bukmacherskich możemy znaleźć kompletnie różne zdarzenia – zarówno z wysokim jak i niskim kursem. Grane pojedynczo lub systemem. Wszystko zależy od strategii danego gracza.


Jak rozliczane są kupony bukmacherskie?

                Jeśli po obstawieniu okazuje się, że nasze kupony są wygrane. Należy udać się z kuponem do kolektury i tam odebrać wygraną. Jeśli kwota jest niewielka, na ogół wygraną otrzymamy jest od razu. Natomiast w przypadku wyższych kwot, czasem trzeba się umówić na inny termin odbioru pieniędzy tak, aby kasjer przygotował gotówkę.  Pamiętaj, że kupon bukmacherski jest podstawą do wypłacenia wygranej. Najlepsze kupony bukmacherskie, z wysokimi wygranymi mogą spowodować, że będziemy musieli stawić się w siedzibie firmy. Takie sytuacje, zdarzają się jednak bardzo rzadko i dotyczą bardzo wysokich wygranych.
Warto wspomnieć jeszcze o jednej kwestii dotyczącej wygranej – otóż jeśli nasza wygrana przekroczy 2280zł na jednym kuponie w takiej sytuacji zostanie pobrany dodatkowy podatek 10% od całej wygranej. Kwotę podatku należy wykazać również w deklaracji podatkowej PIT-8AR.


                Bukmacherzy Internetowi, rozliczają kupony automatycznie i w większości wypadków kupon jest rozliczony zaraz po zakończeniu ostatniego zdarzenia, które graliśmy. W takim układzie należy zalogować się w panelu gracza i tam zlecić wypłatę wygranej. Najpopularniejsze metody wypłat to wypłata na konto bankowe lub portfele internetowe takie jak Skrill czy PayPal. Przy wypłacaniu środków bądźmy przygotowani, że bukmacher może poprosić nas o wysłanie skanu dowodu osobistego lub paszportu. W skrajnym wypadku może poprosić nas, nawet o wysłanie jakiegoś rachunku na którym są nasze dane osobowe i adres zamieszkania (tak przebiega proces weryfikacji użytkownika).


Zdarzenie anulowane

A co jeśli zdarzenie, które obstawialiśmy się nie odbędzie lub zostanie przerwane? Takie sytuacje się zdarzają i to dość często. Niestety ma odpowiedzi jednoznacznej jak zachowa się bukmacher, bo każdy „buk” ma trochę inne zapisy w regulaminie.  Jest to również zależne od okoliczności odwołania zdarzenia, informacji czy zostało przełożone czy całkiem odwołane etc., ale w większości wypadków takie zdarzenie na kuponie rozliczane jest po kursie 1. Czyli nic nie tracimy i nic nie zyskujemy. Jeśli był to zakład akumulowany to pozostałe zdarzenia mnożą się przez siebie, a zdarzenie odwołane przez 1 (czyli po prostu nie wpływa na kupon) a jeśli był to singiel to możemy przyjść do kolektury i dostaniemy powrotem stawkę za którą zagraliśmy.

Kupony bukmacherskie
5 (100%) 1 vote