fbpx
Wiedza bukmacherska

Przewaga gospodarza robi różnicę

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy „przewaga gospodarzy” to tylko przesąd, czy może jest w tym trochę prawdy?

Co do jednego wszyscy możemy się zgodzić: przy obstawianiu zakładów sportowych potrzebna jest każda przewaga, a ta, która przypada drużynie gospodarzy, jest warta uwagi.


Nowa oferta bonusów od legalnych bukmacherów
Zakład bez ryzyka - zwrot 50 zł na konto głowne, freebet 200 PLN na start - Betcris
Bonus bez depozytu 29 PLN – www.sts.pl
Bonusy 3333 zł + Bonus bez depozytu 20 PLN – www.lvbet.pl
Pakiet powitalny do 2500 zł od Noblebet - NobleBet
600 zł ZAKŁAD BEZ RYYZKA + 1000 zł przy drugim depozycie – Betfan
Bonus 2200 PLN na start i 14 dni gry bez podatku! – iforbet.pl
Wpłać 100 zł, graj za 300 - etoto
Nawet 600 zł na start - eWinner
Cashback 50% do 500 zł na start - Fuksiarz
Zwrot za pierwszy zakład do 600 PLN - Fortuna
Odbierz 500 zł cashbacku od PzBuk - PzBuk
Legendarna oferta na start - 1500 zł - Superbet
100% bonusu od depozytu do 500 zł - Totolotek


A więc, czy drużyny gospodarzy rzeczywiście wygrywają częściej niż drużyny gości? Odpowiedź jest prosta: tak, a istnieje wiele czynników, które pomagają wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.

Co powoduje przewagę drużyny gospodarzy?
Może się wydawać, że pogoda lub lokalizacja drużyny to jedyne czynniki, które wpływają na efekt przewagi własnego boiska, ale pod powierzchnią dzieje się nieco więcej.

Zrozumienie czynników, które wpływają na przewagę własnego boiska oraz tego, jak różnią się one w zależności od dyscypliny sportowej, jest kluczem do właściwego uwzględnienia jej przy typowaniu zakładów sportowych.

Wpływ tłumu

Jeśli frekwencja kibiców drużyny gospodarzy jest wysoka, może ona zyskać przewagę. Taka jest ludzka natura: osiągamy najlepsze wyniki, gdy inni ludzie nas obserwują. Wykazano nawet, że sporty, w których tłumy są gęstsze, przynoszą więcej korzyści drużynie gospodarzy.

Zobacz też  Handicapy azjatyckie

Warto zwrócić większą uwagę na przewagę drużyny gospodarzy w sportach, w których tłumy są gęste i głośne.

Jednak gęstość tłumu to tylko jeden z elementów jego wpływu, który warto wziąć pod uwagę. Niektóre dyscypliny sportowe mają również głośnych, niesfornych kibiców. W innych sportach (np. w baseballu) kibice często wychodzą przed końcem meczu. Atmosfera i nastrój tłumu wpływają na psychologię przewagi. Dostarczają adrenaliny i pewności siebie swoim ulubionym zawodnikom.

Dlatego w sportach, w których tłumy są gęste i głośne, należy zwracać większą uwagę na przewagę własnego zespołu.

Zmęczenie podróżą

Naturalnie, drużyna czuje się najlepiej w domu. Ten komfort zwiększa ich przewagę nad przeciwnikami, którzy nie znają tak dobrze boiska lub kortu. Znajomość i komfort, które wiążą się z grą u siebie, to znaczące zalety, ale jest jeszcze większy czynnik związany z tym, która drużyna jest lepiej wypoczęta.

Drużyna gospodarzy nie musi podróżować, a podróż jest wyczerpującym fizycznie doświadczeniem, które dotyka nawet najsilniejszych zawodowych sportowców. Stwierdzono na przykład, że rygorystyczny harmonogram podróży w NBA wpływa na zdolność zawodników do rywalizacji na najwyższym poziomie.

Nieobiektywni sędziowie

Niektórych może zaskoczyć fakt, że warto wziąć pod uwagę stronniczość sędziów drużyny gospodarzy. Choć sędziowie starają się być bezstronni, prawie zawsze mają swoich faworytów i zazwyczaj mieszkają w pobliżu miast, w których pracują. Ta podświadoma inwestycja emocjonalna może wyjaśniać, dlaczego przewaga własnego boiska w NBA jest większa w sezonie posezonowym niż w sezonie zasadniczym. Według Chicago Booth Review dowody wskazują, że nawet sędziowie podświadomie chcą, by ich drużyna wyszła na prowadzenie!

Kiedy przewaga własnego zespołu ma największe znaczenie?
Nie wszystkie przewagi są jednakowe. Aby odpowiednio uwzględnić przewagę gospodarzy w swoich zakładach sportowych, musisz wiedzieć, jak dużą wagę przywiązywać do jej wpływu w zależności od wydarzenia sportowego, na które chcesz postawić.

Zobacz też  Jak skończyć z hazardem

Przewaga gospodarza różni się w zależności od dyscypliny sportu
Przewaga gospodarza ma wpływ na wszystkie dyscypliny sportowe, ale jej znaczenie jest bardzo różne w różnych ligach. Przewaga gospodarza w NHL nie jest tak istotna, jak w NBA czy NFL. Serwis Fivethirtyeight.com ustalił, że w NFL procent zwycięstw w sezonie regularnym u siebie wynosi 57,1%, a w NBA 59,9%. Drużyny MLB uzyskały przewagę 54%, a drużyny NHL 55,1%.

Dla porównania, statystycznie normalne szanse wynoszą około 50/50, więc przewaga gospodarzy jest wyraźnym czynnikiem w każdym sporcie zawodowym.

wykres słupkowy przedstawiający wpływ przewagi gospodarza na procent zwycięstw w różnych dyscyplinach sportu
Przewaga gospodarza ma większe znaczenie podczas playoffów
Jak te same procenty zwycięstw wyglądają w sezonie posezonowym?

Drużyny NHL uzyskały po sezonie przewagę własnego zespołu 55,3%.
Drużyny MLB miały po sezonie przewagę własnego boiska 54,2%.
Drużyny NFL miały po sezonie przewagę własnego boiska 64,7%.
Drużyny NBA miały po sezonie przewagę własnego boiska wynoszącą 64,5%.
Liczby te wyraźnie pokazują, że przewaga jest większa w sezonie posezonowym, ale głównie w koszykówce i piłce nożnej. W hokeju i baseballu występuje podobna przewaga w sezonie zasadniczym i w rozgrywkach playoff.

Obliczanie współczynnika przewagi drużyny gospodarzy
Najszybszym sposobem, aby dowiedzieć się, które drużyny najlepiej obstawiać u siebie, jest użycie SBD Sharp – autorskiego narzędzia, które śledzi rentowność każdej drużyny w określonych scenariuszach. Narzędzie to wskaże Ci najlepsze drużyny do obstawiania u siebie, zarówno ogólnie, jak i w roli faworytów lub przeciwników.

Wolisz samemu obliczyć dokładne współczynniki przewagi własnego zespołu? Stosunkowo łatwo jest wykonać szybką kalkulację, aby w przybliżeniu określić przewagę własnego boiska dla konkretnej drużyny.

Aby określić względną wielkość przewagi własnego boiska dla danej drużyny, porównaj jej procent zwycięstw u siebie z procentem zwycięstw na wyjeździe. (Obliczenia powinny uwzględniać stosunkowo dużą próbę, ale należy bardziej brać pod uwagę ostatnie wyniki).

Zobacz też  Co to jest progresja?

Na przykład w 2018 roku Tampa Bay Rays osiągnęli wynik 90-72 (procent zwycięstw: 556). Ich bilans wyniósł 51-30 (.630 W%) w domu i 39-42 (.481 W%) na drodze, co stanowi drastyczną różnicę.

Tylko na podstawie tego sezonu można stwierdzić, że prawdopodobieństwo wygrania przez Rays meczu u siebie jest o 15% większe niż na wyjeździe, przy czym wszystkie inne czynniki są takie same. Jednak ponownie, dobrze jest spojrzeć na większą próbkę niż tylko jeden sezon.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Our partners : https://bookiefreebetting.com/