Akltualności

Mistrzostwa Europy w tenisie stołowym w Alicante

Europejski czempionat tenisa stołowego w Alicante 

Osiemnastego września rozpoczęły się mistrzostwa Europy w tenisie stołowym w hiszpańskim Alicante.  Turniej wyłoni mistrzów starego kontynentu w kategorii mężczyzn oraz kobiet, w grze pojedynczej oraz w deblach.  Rozegrane zostaną również kategorie mieszane.

Szanse Polaków

Mistrzostwa Europy, które odbyły się dwa lata temu na Węgrzech oraz dobra postawa Polaków rozbudza nadzieje na sukces w Hiszpanii. Nie będzie o to łatwo jednak duże apetyty na medale nie są pozbawione realnych podstaw.


Turniej rozpoczęła faza eliminacyjna w której zawodnicy są podzieleni na grupy, których zwycięzcy awansują do kolejnej rundy, natomiast zawodnicy z drugich miejsc rozegrają baraże. Drabinka fazy głównej rozpisana jest na 64 zawodników.

Najstarszym zawodnikiem naszej kadry jest zaledwie 22-letni Jakub Dyjas, co dużo mówi o perspektywach na przyszłość, jednak jakie są szanse na medale na tym turnieju? Wspomniany Dyjas na pewno nie powalczy w deblu, tak jak miał to w planach. Partner naszego zawodnika, Joao Monteiro doznał kontuzji eliminującej go z udziału w turnieju. Niestety nie udało się znaleźć na czas partnera do gry deblowej, więc Dyjas wystąpi tylko w singlu oraz w parze mieszanej razem z Natalią Partyką. Natalię natomiast czeka również walka w deblu. Jej partnerką będzie Katarzyna Grzybowska-Franc.


W grze podwójnej, z rozstawieniem zagra Polka z chińskimi korzeniami Qian Li razem z Holenderką Jie Li. Ta para typowana jest do walki o medale. W pierwszej rundzie eliminacji zagrają Kotowski i Białorusin Gleb Szamruk. Ich rywalami będą Federico Giardi i Mattias Mongiusti. W drugiej rundzie rywalizację rozpocznie para Bajor i Todorovic. W parze mieszanej wystąpią również Badowski i Bajor, a ich rywalami będą reprezentanci Wysp Owczych.


W singlu najcięższą przeprawę w grupie będzie miał Kotowski. Zagra on bowiem m.in. z jednym z głównych faworytów turnieju Michael’em Maze oraz niezwykle utytułowanym Denim Kozulem.


Kolejny z Polaków – Patryk Zatówka zagra w 8 grupie z Shibaev’em (Rosja), Franco (Hiszpania) oraz Jordan’em Wykes.


W 10 grupie Marek Badowski zagra ze Stoyanov’em (Włochy), Caballero (Hiszpania) i Filipem Mladenovskim (Macedonia).


Z głównych faworytek z turnieju wycofała się Turecka zawodniczka Melek Hu. Jest to dobra wiadomość dla naszej reprezentantki Qian Li, której odpadła poważna rywalka do walki o medale. Eksperci wśród kandydatek do mistrzostwa upatrują również w portugalskiej zawodniczce Yu Fu, która w poprzednich latach regularnie stawała na podium ME.

Mistrzostwa Europy w tenisie stołowym w Alicante
5 (100%) 2 votes